Το CURUFC έδωσε την πέμπτη σερί ήττα του Varsity από την αδίστακτη Οξφόρδη

Ποια Ταινία Θα Δείτε;

Χάσαμε. Πάλι.

Σε ένα οδυνηρό απόγευμα στο Twickenham, στο οποίο οι θάνατοι και των 55 Blues που έχασαν τη ζωή τους στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο εορτάστηκαν με μια κατάλληλη ανάγνωση και ένα λεπτό σιγή στο έδαφος, υπήρχε μια αίσθηση ιστορίας που δεν υπήρχε συχνά στο Varsity. -επίπεδο φωτιστικά.

Μια έγκαιρη υπενθύμιση ότι πολλά πράγματα είναι πιο σημαντικά από τον αθλητισμό στην άκρη, το θέαμα που ακολούθησε εδραίωσε περαιτέρω τη θέση του αγώνα στα βιβλία της ιστορίας.

ανώνυμος (2)

Αφού το Cambridge U21 έχασε την ήττα με 36-12 από τους αντιπάλους τους στην Οξφόρδη νωρίτερα το απόγευμα, υπήρχε η ελπίδα ότι η ανώτερη ομάδα θα έκανε έναν καλύτερο απολογισμό του εαυτού τους.

Ωστόσο, μόλις πριν από 10 λεπτά, μετά από κάποια πρώιμη πίεση και από τις δύο πλευρές, η μπάλα βρήκε τον δρόμο προς τον Σαμ Έγκερτον της Οξφόρδης μετά από ένα τράβηγμα κοντά στη γραμμή του μισού του δρόμου. Μια εκρηκτική και τρελή πορεία άφησε τον Έγκερτον μακριά από τους αντιπάλους του και άνοιξε το σκορ για τους Dark Blues σε μια κίνηση που έδωσε στους Light Blues μια πρώιμη υπενθύμιση για το δύσκολο έργο που αντιμετώπισαν.

Ο George Cullen μετέτρεψε για να πάρει το σκορ σε 7-0 και ξεκίνησε ένα εξαιρετικό ντεμπούτο στο Varsity από το ημίχρονο Oxford fly.

Χρειάστηκαν μόλις πέντε λεπτά για να απαντήσει ο Κέμπριτζ, καθώς ο ισχυρός Ντον Στίβενς μετέτρεψε ένα πέναλτι από τη γραμμή των 22 μέτρων της Οξφόρδης.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Κέιμπριτζ βρέθηκε πιο πίσω. Δέχθηκαν ένα απογοητευτικό πέναλτι σε επικίνδυνη θέση, επέτρεψαν στον Κάλεν να κάνει τη στροφή, κάνοντας το σκορ στο 10-3.

Το Cambridge μπήκε στο δικό του για ένα σύντομο ξόρκι και ο αρχηγός των Light Blues, Harry Peck, οδήγησε την ομάδα του με μια σειρά δυνατών δρομολογίων, ασκώντας πίεση σε μια άμυνα της Οξφόρδης που ήταν δύσκολο να διεισδύσει.

ανώνυμος

Ο Στίβενς μετέτρεψε άλλο ένα πέναλτι για τον Κέμπριτζ αργότερα στο ημίχρονο, αλλά μόλις δύο λεπτά απομένουν οι Light Blue δέχθηκαν έντονη πίεση από την Οξφόρδη. Η μπάλα τελικά έφτασε στον Αλεξάντερ ΜακΝτόναλντ, ο οποίος σημείωσε μια κρίσιμη προσπάθεια προτού ο Κάλεν κάνει ξανά τη μετατροπή με το τελευταίο λάκτισμα του ημιχρόνου. Οι ομάδες μπήκαν στο ημίχρονο με το σκορ 17-6 υπέρ της Οξφόρδης, με μόνο τη μία ομάδα να φαίνεται πιθανό να κάνει οτιδήποτε.

Το απόγευμα του Κέιμπριτζ πήγε από το κακό στο χειρότερο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς ο κρίσιμος πλέι μέικερ και σκόρερ του μοναδικού πόντους, ο φλάου μισός Στίβενς, απομακρύνθηκε με φορείο με αυτό που φοβούνται ότι μπορεί να είναι βλάβη στους συνδέσμους του γόνατος. Μέσα στο κέντρο, ο Φρέιζερ Γκίλις, πέρασε στη θέση του Στίβενς σε μια κρίσιμη αναδιάταξη που δεν φάνηκε να βοηθά την ομάδα καθώς συνεχιζόταν το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Tom Reeson-Price έκανε το 22-6 με μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια, αποφεύγοντας δύο τάκλιν του Cambridge για να σκοράρει, ενώ ο Cullen δεν μπόρεσε να κάνει τη μετατροπή. Στη συνέχεια, λιγότερο από πέντε λεπτά αργότερα, σε ένα πέρασμα του παιχνιδιού που οδήγησε στην απομάκρυνση του Τζορτζ Σμιθ του Κέμπριτζ με διάσειση, η μπροστινή γραμμή της Οξφόρδης οδήγησε την Κέιμπριτζ πίσω με μεγάλη δύναμη, επιτρέποντας στον Ίαν Γουίλιαμς να προσπαθήσει να συνδυαστεί με μια άλλη μετατροπή του Κάλεν για να επεκτείνει το προβάδισμα της Οξφόρδης σε 29 βαθμοί σε έξι.

Με 20 λεπτά να απομένουν για τον αγώνα η Κέιμπριτζ πάλευε να βγει από το δικό της μισό και άρχισε να κυνηγάει το παιχνίδι περαιτέρω σε μια προσπάθεια να σώσει κάποια υπερηφάνεια από την επικείμενη ήττα.

Άρχισαν να πιέζουν σκληρά τους Dark Blues και μπορεί να είχαν περισσότερη τύχη από μια φανταστική αποσχισθείσα αλλαγή από τα δεξιά προς τα αριστερά, αν ο Henry Hughes της Οξφόρδης δεν κατέβασε τον Toby May με το τάκλιν του παιχνιδιού.

Υποσέλιδο άρθρου Twickenham

Ακολούθησε κάποια εξαιρετική πίεση μέσα στο Oxford 22, αλλά, με παρόμοιο τρόπο με το πρώτο ημίχρονο, το Cambridge δεν μπόρεσε να το κάνει να μετρήσει. Μια στιβαρή μπακ γραμμή της Οξφόρδης αποδείχθηκε αδιαπέραστη.

Ίσως αναπόφευκτα η Οξφόρδη εκμεταλλεύτηκε την καθυστερημένη ώθηση του Κέμπριτζ, καθώς ένα δεύτερο άπιαστο σερί από τον Έγκερτον του επέτρεψε να φορτωθεί στον Κάλεν, ο οποίος αμύνθηκε πολύ καλά για να εξασφαλίσει άλλους πέντε πόντους. Στη συνέχεια έκανε τη μετατροπή για να πάρει το σκορ σε 36-6.

Η διαδρομή ολοκληρώθηκε καθώς ο Γκας Τζόουνς έμεινε με λίγη δουλειά να κάνει μετά από μια φανταστική κίνηση της ομάδας της Οξφόρδης. Το παιχνίδι άλλαξε γρήγορα από τα δεξιά στα αριστερά μετά από εκτεταμένη πίεση μέσα στο ημίχρονο του Κέιμπριτζ και ο Τζόουνς σημείωσε την τελευταία προσπάθεια του παιχνιδιού πριν από μια τελική μετατροπή του Κάλεν το σκορ 43-6.

Η Οξφόρδη γιορτάζει μια σημαντική νίκη

Το Cambridge αποδείχθηκε γενναίο στην ήττα, με σκληρά τάκλιν μέχρι το τέλος. Τελικά, ήταν ένας αγώνας στον οποίο απλά δεν μπορούσαν να ανταγωνιστούν μια πολύ ανώτερη ομάδα.

Η κατάρριψη με 43-6 από μια αδίστακτη ομάδα της Οξφόρδης κάνει πέντε συνεχόμενες νίκες στο Varsity για τους Dark Blues και οδηγεί την Κέμπριτζ στη βαρύτερη ήττα τους ποτέ στον διαγωνισμό.