Στρογγυλή φάση Football Cuppers Last 16 – Μέρος 1/2

Ποια Ταινία Θα Δείτε;

Το περασμένο Σαββατοκύριακο επέστρεψε το ποδόσφαιρο Cuppers με 8 κολέγια να ενώνουν τους 8 νικητές του πρώτου γύρου για να πετύχουν 46 γκολ σε μερικές συναρπαστικές αναμετρήσεις. Κάνουμε μια αναδρομή στη δράση στην οποία τρία παιχνίδια κρίθηκαν με ένα μόνο γκολ και τρία παιχνίδια κρίθηκαν από τα τρομακτικά χτυπήματα πέναλτι.

Ντάουνινγκ 1:4 Ντάργουιν (0:2 HT)

Downing: Matthews, Brodie, Armstrong, O'Connell, Rumun, Churcher, Coombes, Lawrence, Lukasik, Burley, Ingham Subs: Fitton, Beattie

Σκόρερ: O'Connell

Δαρβίνος: Γκρίφιθ, Ντίκινσον, Χόουπ, Μπένετ, Γουόραλ, Χέιγκ, Μπάστος, Γουόλστενχουλμ, Γκρέι. Wake, Freudenreich

Σκόρερ: Ελπίδα x4

Μια έμπειρη ομάδα του Δαρβίνου έλεγχε το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος, εκμεταλλευόμενος δύο στημένες φάσεις για να απομακρύνει το παιχνίδι από τον Ντάουνινγκ. Ο Ντάουνινγκ έλειπε από το βουνό Joe Moorcroft-Moran στο σέντερ μπακ και αυτό σήμαινε ότι η συνήθης τακτική τους να παρατάσσουν 10 παίκτες στην άκρη του κουτιού και να περνούν 90 λεπτά καθαρίζοντας σέντρες τέθηκε υπό έλεγχο. Ήταν ιδιαίτερα επιρρεπείς στις μπάλες μέσα στο κουτί, καθώς ο Δαρβίνος πέτυχε το γκολ του Ντάουνινγκ με απίθανες βολές από τον αμυντικό των Μπλε Γουόλστενχουλμε, επικρατώντας της νεανικής ομάδας Ντάουνινγκ και επιτρέποντας στον Κρις Χόουπ να πετύχει και τα τέσσερα γκολ. Παρά την καθυστερημένη πίεση από τον Ντάουνινγκ που οδήγησε σε ένα γκολ, η τακτική εντυπωσιακή ομάδα του Δαρβίνου έκλεισε άνετα το παιχνίδι για να πάρει τη θέση της στον επόμενο γύρο εντός έδρας με την Pembroke.

Ντάργουιν Ντάουνινγκ

Ο Δαρβίνος χρησιμοποιεί κάποιες τακτικές τύπου Pulis… και με καταστροφικό αποτέλεσμα!

Χριστός 'S 4: 4 Churchill AET (Churchill νίκη 3-1 στα πέναλτι) (2:2 FT, 0:0 HT)

Christ's: Deng, Brown, Blake, Cracknell, Diamante, Reeds, May, Baldock, Hooten, Armstrong, Baron Subs: Duffy, Faure, Hovington

Σκόρερ: Άρμστρονγκ, Μέι, Μπάρον, Κράκνελ

Churchill: Smyth, Waller, Cammack, Evans, Duherich, Holt, Athwal, Berridge-Dunn, Seete, Weller Subs: Weaving, Tan

Σκόρερ: Rolph x2, Cammack, Weller

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Τσόρτσιλ να θέλει να χτίσει το αήττητο του σε αυτή τη σεζόν απέναντι σε μια ομάδα του Χριστού που δεν έχει κερδίσει ακόμη ένα παιχνίδι. Ωστόσο, με ορισμένους βασικούς παίκτες να επιστρέφουν για τον Christ's και την προσθήκη του αρχηγού των Μπλε στο κέντρο της μεσαίας γραμμής, έμοιαζαν διαφορετικό από την ομάδα την οποία ο Τσόρτσιλ νίκησε άνετα με 4-1 νωρίτερα στη σεζόν. Στις αρχικές ανταλλαγές, το παιχνίδι ήταν ανώμαλο με το παιχνίδι κολλημένο στη μεσαία γραμμή. Ο Christ's είχε μερικές ελπιδοφόρες κινήσεις κυρίως προς τα δεξιά, εκμεταλλευόμενος κάποιο αδύναμο παιχνίδι του αριστερού μπακ του Τσόρτσιλ. Ο Τσόρτσιλ μεγάλωσε στο ημίχρονο και σε μπαλώματα κοίταξε να κάνει μερικές ευκαιρίες μαζί, με τον Seete να κλείνει μετά από μια γευστική ανταλλαγή με τον Rolph γύρω από το κουτί. Ωστόσο, δεν επρόκειτο να υπάρξουν γκολ σε ένα αρκετά αδύνατο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε απαίσια για τον Τσόρτσιλ με μια χαλαρή άμυνα που επέτρεψε στον στόχο του Χριστού, Ίαν Άρμστρονγκ πίσω, να σκοράρει με ένα μετρημένο τελείωμα επί του Σμίθ. Λιγότερο από 5 λεπτά αργότερα, οι Christ's διπλασίασαν το προβάδισμά τους όταν ένας μαθητής που αμυνόταν επέτρεψε να εκτοξευθεί ένα μακρινό λάκτισμα για γκολ κατευθείαν μέσα από την άμυνα καθώς ο Τζέιμς Μέι έσκασε και χτύπησε τη μπάλα στα δίχτυα με μια υπέροχη μάρκα. Αυτό ώθησε τον Τσόρτσιλ στη ζωή, ο οποίος άρχισε να εκμεταλλεύεται κάποιες αδυναμίες στην άμυνα του Χριστού. Καθοδηγούμενοι από τον αδύνατο νούμερο 11 Ρολφ, ο οποίος γύρισε την άμυνα του Χριστού μέσα και έξω σε πολλές περιπτώσεις, δημιούργησαν μερικές μεγάλες ευκαιρίες στον Τσόρτσιλ που σπαταλήθηκαν με έναν συνδυασμό απαίσιων τελικών και παράξενων τελικών μπαλών. Σε 6 λεπτά για το τέλος, το σκορ ήταν 2-0 για τον Christ's καθώς ο Duherich έλαβε τη μπάλα σε προχωρημένη θέση στη δεξιά πλευρά για τον Churchill. Ένα γρήγορο βέλος γύρω από τον ταλαιπωρημένο αριστερό μπακ του Κριστς και μια αξιοπρεπής σέντρα επέτρεψαν στον Ρολφ να σπρώξει το γκολ πάνω από τον τερματοφύλακα και να μπει στα δίχτυα. Ο Τσόρτσιλ μάζεψε προς τα εμπρός αναζητώντας την ισοφάριση και με δύο λεπτά για να τελειώσουν, δόθηκε ένα φάουλ στα μισά του δρόμου για τον Τσόρτσιλ. Η κλασική τακτική της άπλωσης της μπάλας στο κουτί αποδείχτηκε καρποφόρα για τον Τσόρτσιλ καθώς ο Κάμακ έφυγε από το φάουλ του Γουόλερ. Ο τελικός ήρθε με το σκορ να είναι 2 το κομμάτι.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την παράταση με την παρενόχληση δύο ομάδων που πίστευαν ότι είχαν την ποιότητα για να κερδίσουν το παιχνίδι, αλλά είχαν ξεχάσει τα επίπεδα φυσικής κατάστασης ενός μέσου παίκτη κολεγίου θα έκαναν τον Λουκ Σο να μοιάζει με τον Μο Φάρα. Μετά από περίπου 10 λεπτά, ένα από τα πολλά κακά κενά από το αριστερό μπακ του Τσόρτσιλ έπεσε κατευθείαν στον αρχηγό του Χριστού, Μπάρον, ο οποίος μπήκε στο σπίτι. Ο Τσόρτσιλ βρήκε εξαιρετικό πνεύμα για να αντεπιτεθεί γρήγορα, ωστόσο, ισοπεδώνοντας ο Ρολφ έλεγξε μια σέντρα του Ντούχεριχ για να τερματίσει έξυπνα στο κουτί. Με τους παίκτες να αγωνίζονται με κράμπες σε όλο το γήπεδο, στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης σημειώθηκαν άλλα δύο γκολ καθώς ο αγώνας πήγε στα πέναλτι. Η πίεση μιας διαδικασίας πέναλτι στη δεύτερη παλαιότερη διοργάνωση κυπέλλου στον κόσμο αποδείχθηκε υπερβολική για 3 από τους 4 παίκτες του Χριστού, καθώς ο Τσόρτσιλ πέτυχε τα πρώτα 3 πέναλτι για να πάρει το παιχνίδι με 3-1. Προχωρούν για να αντιμετωπίσουν το Trinity Hall εκτός έδρας στους προημιτελικούς.

Jesus 1:0 Sidney Sussex AET (0:0 FT, 0:0 HT)

Sidney Sussex: Hirsch, Deeley, Makings, Bradly, Cole, Teale Ryda, Grayling, Mahon, Davies, Hugill Subs: Sammons, Ezra, Fotherby

Jesus: Eburne, Peterson, Crawford, Thorley, Robinson, Emerton, Mullertz, O'Loughlin, Ashmead, Anderson, Purcell Subs: Koroye, Meier, Kitching

Σκόρερ: Κορόγιε

Ο αγώνας μεταξύ της 4ης κατηγορίας Sidney Sussex και των κατόχων των Cuppers Jesus παραλίγο να προκαλέσει το σοκ του γύρου με μια πολύ κακή υπόθεση μπροστά σε ένα μεγάλο πλήθος. Αν και αουτσάιντερ, ο Σίντνεϊ δούλευε ακούραστα, βάζοντας συνεχώς τον Ιησού υπό πίεση, παρά το γεγονός ότι η γηπεδούχος ομάδα επωφελήθηκε από μεγάλα ξόρκια κατοχής. Οι κυρίαρχοι πρωταθλητές Cuppers έδειχναν ψύχραιμοι και συγκεντρωμένοι, κυρίως λόγω της τεράστιας παρουσίας του Jack Thorley, του νέου μεταπτυχιακού φοιτητή του Jesus και πρώην σέντερ μπακ της Αγγλίας U-18. Ο Ιησούς άρχισε να λέει την πίεσή τους και χρειάστηκαν 3 εξαιρετικές αποκρούσεις από τον τερματοφύλακα της Σίντνεϊ, Χιρς, για να διασφαλιστεί ότι το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση έχοντας τελειώσει χωρίς γκολ. Η παράταση αποδείχθηκε εξαιρετικά δύσκολη και για τις δύο ομάδες με παίκτες και από τις δύο πλευρές να υποκύπτουν σε κράμπες. Έμεινε στο αγόρι με την αφίσα του Jesus, Mark Koroye, που είχε μείνει στον πάγκο για το πρώτο ημίχρονο, να το εκμεταλλευτεί. Με τα σχετικά φρέσκα πόδια του, έριξε την μπάλα σε μερικές κουρασμένες προκλήσεις του Σίντνεϊ, προτού αγνοήσει εγωιστικά την τετράγωνη μπάλα σε έναν ανοιχτό άνδρα και στριμώχνει την μπάλα μπροστά από τον ορμητικό τερματοφύλακα του Σίντνεϊ, σε περίπου 10 λεπτά για το τέλος. Μια κουρασμένη πρόκληση από έναν αμυντικό του Σίντνεϊ σήμαινε ότι δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κίτρινη φάτσα στα τελευταία λεπτά, καθώς το γκολ του Ιησού παρέμενε ανενόχλητο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Ο Σίντνεϊ πρέπει να συγκρατείται με υπερηφάνεια, σπρώχνοντας τον Ιησού στα άκρα, παρά το γεγονός ότι είναι μακριά από το σπίτι και πολύ λιγότεροι από τους θαυμαστές. Μια άλλη μέρα θα μπορούσε να ήταν διαφορετική, αλλά οι Jesuans προχωρούν, ψάχνοντας να φτάσουν στον τελικό του Cuppers για τρίτη συνεχόμενη χρονιά με εντός έδρας ισοπαλία εναντίον του Robinson στους προημιτελικούς.

Mark Koroye

Ο Μαρκ λατρεύει τα γκολ.

Pembroke 6:5 Trinity (3:2 HT)

Pembroke: Weber, Bittlestone, Reland, Hudson, Mellor, Harries, Carroll, Ogier, Oldfield, Nielsen, Pistoja Υποδοχείς: McMullen, Berenson-Barros, Waghorn

Σκόρερ: Χάρις, Ογκιέ, Πιστόγια, Νίλσεν (2), Κάρολ (π)

Τριάδα: Κακούτας, Ντουνγκάι, Κελέ, Άλμπερμαν, Λέμαν, Παρκ, Νάγκι, Μπρόξομ, Στιβ, Μπόουλμπι, Άπελ Υποβ.: Κέρσοου

Σκόρερ: Εξαιρετικός (3), Μπόουλμπι, Άπελ

Ακριβώς όπως μια πρώιμη έκδοση των Windows 95, αυτή η κορυφή της σύγκρουσης του πίνακα (Tompkins) απαιτούσε 11 επανεκκινήσεις σε 90 λεπτά. Το παιχνίδι περιείχε τόσο πολύ δράμα που για να αποφευχθεί η έκταση αυτής της αναφοράς σε υπερβολικά μήκη απαιτείται ένα ορισμένο επίπεδο συντομίας.

Λάκτισμα, γκολ, κόρνερ, γκολ, γκολ, γκολ, ελεύθερο λάκτισμα, γκολ, ημίχρονο. Goal, goal, goal, worldie, goal, pk, goal.

Το παιχνίδι τελείωσε με πανηγυρισμούς και δάκρυα και δύο περισσότερα γκολ από ό,τι σε όλη την καριέρα του Emile Heskeys.

Ο αγώνας θα μείνει στη μνήμη για την εξαιρετική απόδοση του Pembroke's JC, ένα εκπληκτικό χατ τρικ από τον Robi Nagy και για τον Jonathan Dungay που επιβεβαίωσε την ιδιότητά του ως ο λιγότερο δημοφιλής τύπος στο Trinity.

Ο Pembroke συνεχίζει για να δημιουργήσει ένα ακόμη γκολφεστ εκτός έδρας με τον Darwin στους προημιτελικούς.

Corpus Christi 2:2 AET Trinity Hall (Νίκη του Trinity Hall με 6-5 στα πέναλτι) (2:2 FT, 2:1 HT)

Corpus Christi: Kazzizi, Mainzer, Sarfas, Cho, Patten, Crawford, Ellwood, Congdon, Kang, Mackenzie, Worsfold

Σκόρερ: Μακένζι, Βόρσφολντ

Trinity Hall: Bowen, Eto, Engle, Hands, Myers, Li, Willett, Evans, Burton, Jones, Price Subs: Fellows, Daramola

Σκόρερ: Ένγκλε, Νταραμόλα

Ήταν ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι, σε γενικές γραμμές παίχτηκε σε καλή διάθεση. Η Minnows Corpus ταίριαξε περισσότερο από τους αντιπάλους της στην κατηγορία 1 για όλα τα 120 λεπτά και ολόκληρη η άμυνα παρουσίαζε εντυπωσιακή εμφάνιση υπό σημαντική πίεση κατά καιρούς. Ο επιδρομικός Ρομπ Κρόφορντ ήταν εξαιρετικός μαζί με τα υπόλοιπα μέλη της μεσαίας γραμμής που παρουσίαζαν έναν καθόλου ανοησιακό Μαρκ Έλγουντ και τον επιδέξιο Τζακ Κόνγκντον που έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε για να βοηθήσει την Κόρπους Κρίστι να κολλήσει στο όνειρό τους στο Cuppers. Στο τέλος, η Corpus θα μπορούσε να θεωρηθεί ατυχής που δεν κέρδισε με μια ειλικρινά εκπληκτική κλήση οφσάιντ που απέκλεισε ένα γκολ στα τελευταία 10 λεπτά, ενώ ήταν ακόμα 2-1. Ωστόσο, η λίστα με τις άλλες χαμένες ευκαιρίες δείχνει ότι δεν ήταν μόνο η τύχη που ήταν καθοριστική. Τα εύσημα πρέπει να πάνε στον Tit Hall, ο οποίος κράτησε την πίεση και παρέμεινε ήρεμος, φτάνοντας τελικά στο επίπεδο. Ένα παιχνίδι που κρίνεται στα πέναλτι είναι πάντα σκληρό για τους ηττημένους και κανείς δεν ήθελε να δει μια ομάδα να φεύγει με αυτόν τον τρόπο, εκτός από τον Tit Hall που θα παίξει με τον Churchill εντός έδρας στους προημιτελικούς.