Καμία νίκη για τον Exe στο Purple Rain

Ποια Ταινία Θα Δείτε;

Οι ήρωες του ράγκμπι του Έξετερ έπεσαν στο εμπόδιο του ημιτελικού χθες το βράδυ καθώς υπέκυψαν σε μια ομάδα του Ντάραμ που τώρα ανυπομονεί για τον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος BUCS σε τρία χρόνια.

Ο σκληρός αγώνας μεταξύ των δύο δυνάμεων του ράγκμπι έληξε 36-20 υπέρ του Durham σε ένα ζοφερό και βροχερό Durham City Ground.

Ο City Mill ήλπιζε κάτι παραπάνω από τον φωτογράφο

Αυτό σημαίνει ότι τα αγόρια με τα μωβ θα πάνε στο Twickenham σε ένα δεκαπενθήμερο αναζητώντας να κερδίσουν το πρωτάθλημα ράγκμπι της ένωσης BUCS για δεύτερη φορά μέσα σε τρία χρόνια.

Το 1st XV του Exeter ταξίδεψε στο Durham με μεγάλη διάθεση αφού νίκησε τους παλιούς εχθρούς Loughborough με 50-31 στο σπίτι την περασμένη Τετάρτη.

Όμως τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά για τα αγόρια μας καθώς δέχτηκαν ένα κόπο μέσα σε τέσσερα λεπτά από την έναρξη του αγώνα. Μια δεύτερη προσπάθεια δύο λεπτά αργότερα έριξε την Έξετερ με 14-0 πριν προλάβουν να αναπνεύσουν.

Εκτός από ένα μοναδικό πέναλτι, πέρασαν 30 λεπτά στο παιχνίδι πριν η Έξετερ βάλει ουσιαστικά σημεία στον πίνακα και το ημίχρονο έφτασε στο 31-10.

Ο Έξετερ συσπειρώθηκε μετά το ημίχρονο που έφαγε το προβάδισμα του Ντάραμ καθώς και οι δύο πλευρές είδαν τους άνδρες να αμαρτάνουν. Το Νο. 8 του Έξετερ, ο Φρέιζερ Μπάσφορντ, δοκίμασε καθώς προσέκρουσε σε αρκετούς τάκλερ του Ντάραμ για να σκοράρει κάτω από τα δοκάρια. Ο μπακ Άλι Κρίσολμ έβαλε περισσότερους πόντους στο ταμπλό μέσα από το μαγικό του μποτάκι.

Δεν ήταν αρκετό όμως καθώς ο Durham κράτησε σε ένα τεταμένο τελευταίο δεκάλεπτο. Παρά τις καλύτερες προσπάθειες της Έξετερ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοτώσουν το παιχνίδι βάζοντας τον αρχηγό τους για μια τελευταία προσπάθεια.

Ο Durham θα παίξει τώρα με το Cardiff Met στον τελικό στην έδρα του ράγκμπι.